Brudno Tu

Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie? A może plaża, na której spędzasz urlop wymaga posprzątania? Zrób zdjęcie, opisz lokalizację i wyślij zgłoszenie do gminy poprzez aplikację „Brudno Tu” Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Pozwoli to stworzyć mapę dzikich wysypisk w całym kraju i wesprzeć samorządy w walce o czyste środowisko.

Samorządy mają obowiązek utrzymania czystości w gminach, ale często po prostu nie wiedzą o istnieniu dzikich wysypisk. Dlatego też apelujemy – znajdźmy razem miejsca, które wymagają posprzątania i zróbmy wszystko by były znowu czyste. Bądźmy Tymi którzy wywołają zmianę !!!!

Fundacja Banku Ochrony Środowiska od 2015r realizuje, przy aktywnym udziale wielu jednostek samorządu terytorialnego, obywatelski projekt ekologiczny Brudno Tu. Celem projektu jest wsparcie Samorządów w walce z nielegalnym składowaniem śmieci , tzw. „dzikimi wysypiskami”.

Polacy coraz częściej porzucają swoje śmieci w lasach, na plażach lub innych publicznych miejscach. „Dzikie wysypiska” rosną jak grzyby po deszczu. Dlatego też w ramach projektu Brudno Tu chcemy zwiększyć zaangażowanie społeczeństwa w walkę z tym zjawiskiem. Służbom samorządowym bez pomocy obywateli, często trudno jest zlokalizować porzucone śmieci w lasach, parkach czy innych miejscach publicznych.

Zgłoszenia dokonane poprzez aplikację automatycznie są przekazywane do właściwego samorządu lokalnego. Monitorowanie procesu usuwania zanieczyszczeń widoczne jest zarówno w aplikacji, jak i na stronie www. Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) na tej stronie nie tylko widzą zgłoszenia ze swojego terenu, ale mogą również na bieżąco wprowadzać informacje o ich usuwaniu oraz dodawać komentarze dotyczące zgłoszeń.

Wykaz zgłoszonych „dzikich wysypisk” z terenu całej Polski oraz statystyki zgłoszeń wg regionów możesz przejrzeć na stronie www.brudnotu.fundacjabos.pl.